Europa Archive

BE i jep fund ndryshimit të akrepave në tetor të vitit 2019

Bashkimi Europian do të heqë dorë nga ndryshimi dy herë në vit i akrepave të orës,

Tsipras thirrje për unitet në BE kundër populizmit

Evropa duhet të qëndrojë krah për krah për të kundërshtuar “përbindëshin e shovinizmit” në zgjedhjet e

Reuters nxjerr letrën: Ja pse Franca e Holanda janë kundër negociatave me Shqipërinë

Sikurse e dimë dhe është thënë edhe më herët, Franca dhe Holanda janë dy vendet që

“Dopio gjashta në dorë”, Tusk konfirmon kampin e refugjatëve në Shqipëri: Vend partner

Refugjatët janë kthyer në epiqendrën e diskutimeve jo vetëm në BE, por edhe tek vendet që

Zbulohet dokumenti i Këshillit Europian. Shqipërisë t’i hapen negociatat, por mungon data!

Kur na ndajnë edhe pak ditë nga vendimi për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë,

Sllovenia me ashpërsi kundër Serbisë: Nuk po të ftojmë për drekë në Bruksel

Në debatin për projekt raportin për Serbinë, të cilin deputetëve të Këshillit për Politikë të Jashtme

Italia mbyll portet për emigrantët, Salvini: As të mos e provojnë

Matteo Salvini, ministri i Brendshëm antiemigracion i Italisë paralajmëroi anijet humanitare që transportojnë emigrantë që të

Gjermania miraton ligjin për bashkim familjar

Mbas muajit gusht refugjatët me status të pjesshëm mbrojteje dhe lejeqëndrimi të kufizuar do kenë mundësi

Fill pas betimit ministri i Brendshëm italian jep lajmin e keq: Do deportojmë emigrantët

Sapo ka marrë postin, ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini ka folur për emigrantët. Salvini shquhet

Gazeta Spanjolle: Kryeministri i ri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka punuar në Kosovë

Pedro Sanchez është Kryeministër i ri i Spanjës. Ai është bashkëpartiak i Javier Solanës po ashtu